Разговаряме с Николай Фенерски, настоящият председател на Бургаска писателска общност за разнообразната и плътна програма на Есенните литературни празници, за все по-голямото присъствие на млади автори, които намират изява в Бургаския Дом на писателя и за списание “Море”, което излиза с обновена концепция.
Г-н Фенерски, поехте преди няколко месеца поста председател на БПО. Много чувствително се усеща вече присъствието на все повече млади автори от цялата страна, които търсят изява в Бургаския Дом. Какъв е Вашия коментар относно този факт?
Н. Ф.: Налага се да бъдем в крак с времето. Младите четат, но какво четат? Неща, които ние не четем. Трябва някъде по средата да се срещнем. Опитваме се да ги привлечем, да им покажем какъв е нашият литературен вкус и защо е такъв. Времето ще покаже дали ще има диалог и приемственост между поколенията, аз се надявам да има, защото късането на нишката няма да доведе до нищо добро.
След броени дни започват Есенните литературни празници. Програмата е публикувана вече в официалния сайт на БПО. Прави впечатления изключително наситената откъм литературни събития програма и силни заглавия на участниците. Бургас буквално ще се превърне в една литературна столица. Как си обяснявате този феномен?
Н. Ф.: В Бургас литературните и културните места станаха много, дори може би прекалено много. Ако става въпрос за стойностни събития, обаче, не може да бъдат много, защото епохата ни не е много културна и литературна, изобщо, изкуството се свежда до продукт и аз се надявам всички тези места и събития в Бургас да са за добро, да доведат до духовно израстване.
Читателите, хората изкушени от литературата знаят, че списание “Море” излиза вече с нова концепция, която предизвика небивал интерес. Предстои и излизането на нов брой, който сигурно ще бъде още по-силен от предишния. Освен това списанието вече се и разпространява по-пълноценно. Това е за забележителен напредък. Споделете какво мислите по този въпрос.
Н. Ф.: Новият брой на “Море” вече се странира и ще бъде представен в Есенни литературни празници. Редактори са Бина Калс и Добрина Топалова. Нещата изглеждат по друг начин благодарение на усилията на новия управителен съвет и изцяло на настроенията в Бургаска писателска общност – ние вече искаме представителното ни издание да бъде списание от 21 век, да включва богати текстове, да представя разнообразието, в което живеем. Винаги и във всяка епоха има момент на преход от една система към друга и това не е нещо лошо. Светът около нас се мени, а литературата е отражение на света, затова сме длъжни да бъдем в крак с времето.