Рожден ден
не ми трябват
години Продължете да четете Шанел Еркин
Рожден ден
не ми трябват
години Продължете да четете Шанел Еркин
ПРОФЕСИЯ ПРОСТИТУТКА
Книгата ,,Приказки за пораснали момичета” Бургазлии могат да намерят в книжарница Хеликон, Регионална библиотека „П. К. Яворов“ и в читалище „Изгрев“.
Когато започнах с думите, че Бургас е центъра на Вселената, бях абсолютно сериозна. Сега варненци ще ме наругаят, а всички останали ще ме оплюят. Но това е самата истина. Черно море целува бреговете на Бургаския залив, а той пулсира в прегръдката на три езера. Атанасовското познавам от малка. Идвахме често на групички като тийнеджъри. А днес се топим в лугата и правим своите процедури. Двете солени езера, в които седим до двадесет минути макс, по нищо не приличат на техните подобни в Турция, които са по-малки и по-скъпи. Остават ни шест дни. Намислила съм да не се срещам с никого, а намазана от глава до пети с черна кал да се лекувам. Добре, но забравих да предупредя колежката Женя от нашия сайт и тя вече ми звъни, защото трябва да пътува за пресконференция и нямало кой да пише за някакви хора, които снимали някакъв филм някъде около мен.
Измивам се набързо, завързвам хавлията около тялото си и паля колата.
На брега пред езерото цари суматоха. Двама снимат с дронове. Двама- трима с камери, гримьорка попива с пудра някого направо на терен. Друг подканва птиците да се покажат със специална свирка. А те не се крият. Дори различавам една двойка с просто око. Езерото, както ще науча по- късно, от средата на юли и целия август прелива в розово, лилаво, синьо, портокалово. Облаците са розови, слънцето грее в розово, въздухът е розов.
Промъкнах се сред зяпачите. Една красавица гледа с бинокъл, а всички останали са се втренчили в операторите. Те снимат симпатична жена с руси коси и спортна шапка, която говоринещо на камерата и показва. Когато се освободи, пристъпвам към нея. Тя работи тук от двадесет години и е една от героините на филма. Тина – разказва ми за живота в резервата, за колегите си, за птиците, които обгрижват като свои деца. Наградата за труда им са розовите фламинга. Една птица от тях пристигнала преди петнадесет години, а вече наброяват три хиляди и живеят при езерото.
Връщам се на лагуната всеки следобед, и всеки следобед красавицата с бинокъла е там и ме чака. Разменяме по някоя дума, понякога и повече. Последния снимачен ден Тина сяда до мен.
– Лентата е заснета! Ето ти две покани за премиерата на филма! Вземи и красавицата с бинокъла. . .
– Благодаря!
И аз съм готова с материала.
В залата мадамата без бинокъла е облечена с много къса пола, изрязан потник в крещящо зелено.
– Не знаех нищо за Атанасовското езеро, запъиците,, природолюбителите и хората, които добиват сол. Едните отглеждат сол, а другите птици. И живеят като голяма семейство.Представяш ли си?
– И аз не знаех нищо за червения цвят в розовото, за преливащите нюанси, видя ли във филма кадрите от дроновете? Съвършени са!
На коктейла след прожекцията побъбрихме още малко и изпихме по няколко чаши вино:
– Отивам на работа.
– В бар ли работиш?
– Не! На околовръстното! …
– Къде е това околовръстно, никога не съм знаела“…?
– Ти сериозно ли това работиш? – питам Лора на укритието за наблюдаване на птици, построено от природозащитниците.
– Защо? Не ти се вярва ли? – невъзмутимо продължава да се взира с бинокъла, подвила в клек изящните си бедра.
– В Бургас няма околовръстно, разпитах.
– Има, не ти трябва да знаеш. – махва с ръка.
– Ти… само това ли можеш?
– Не! Говоря английски и френски и умея да рисувам.
– А защо не го правиш?
– Не е толкова просто. Не познавам баща си. Изоставил майка ми месец преди сватбата. За да го накара да съжалява, преспала с приятеля му, после с приятеля на неговия приятел и с приятелите на приятелите. Започнала да им взема пари. Приемаше мъжете в апартамента. Напиваха се, биеха се, крещяха. Запушвах си ушите, за да не чувам скърцането на леглото, пропито с онази воня. Заплаших я, че ще стана като нея, надявах се да я стресна и да си потърси нормална работа. Спрях да ходя на училище. Завърших като частна ученичка колежа по туризъм. Направих го на шестнадесет с нейн клиент и избягах от къщи.Така се озовах на околовръстното. Мислех, че ще ме спре, ще ме моли, ще се разкайва. Не ми каза и дума,, не ме попита защо? В нея не беше останало нищо човешко.
– Можеш ли да се измъкнеш оттам?
– Измъкването оттам не е проста работа.
– В голяма каша си се забъркала.
– Да е само това! Имам дъщеричка. Сега майка ми се грижи за нея.
– Каква ирония! Къде е детето?
– Спи по това време.
– А ти?
– Аз гледам езерото! Ще нарисувам розовите облаци.
…
Една година решихме да прекараме цялото лято Бургас. За наш късмет времето беше горещо и водата в морето приятна за къпане. Затова подраних с баните. Поседях в соления басейн, прочетох си вестника и се посмях на едни туристи, които изнасяха лечебната кал в туби от 10 литра, като старателно ги криеха. Няма да им разваля кефа, като им напомня, че без да се потопят в солта, калта няма същите лечебни свойства, въпреки че говоря руски.
Изкъпах се на душовете, облякох индийското си сари, наместих тюрбана на главата си и огромните очила и тръгнах да се разхождам. Тина ми беше обяснила, че някъде тук се намира музея на солта. А, ето солничарската барака в зелено дворче с маси и хамаци. Красива брюнетка с бременно коремче и рокля с тънки презрамкиговори на няколко англичани, а аз се внедрявам в групата им .
– Атанасовското езеро е разделено на две части. Южната в посока Бургас е защитена местност, а северната в посока Слънчев бряг е резерват, в който се добива морска сол. Езерото е разположено на пътя “Виа Понтика”, над него прелитат птици от Европа за Африка. Броят им през есенната миграция е до 60 000 грабливи птици и 240 000 щъркела, над 30 000 розови пеликана, ята от черни щъркели, къдроглави пеликани и жерави.”
Лора обикаляше и показваше фотоси, експонати, спираше се пред някои, а ние заставахме около нея .
– Тук живее най-дребният бозайник в Европа -етруската земеровка, застрашените видра и дивата котка. Всички тях можете да видите като се запишете за организираните ,,зелени уикенди”.Езерото има няколко пъти по-висока концентрация на сол, отколкото водата в Черно море. Ето това е вагонетка, с която навремето се е пренасяла солта. Тук годишно се добиват 40 000 тона морска сол. В солената вода битуватрракообразни, риби и растения. В музея можете да си купите различни видове сол, сувенири, чаши,чанти, нашите солен сапун и солен шоколад – завършва беседата си Лора, оставя англичаните да се прехласват и се взира втренчено в мен. Така маскирана няма шанс да ме познае. Благодаря ѝ, поклащам глава, както правят индийките и със задоволство отбелязвам, че носи халка на пръста си
„Плавах, блъсках, давих се – нищо не
изкарах, само тебе имах, с тебе бях богат.
Днес отново тръгвам с лодката си стара,
търся път нагоре, няма път назад…“ Продължете да четете Надежда Атанасова
„Водата ражда – вгражда във смъртта –
обсебен ли отне ме от света
любов, каквато няма на земята?“ Продължете да четете Кристиана Петрова
„И защо ли, ах, защо ли,
на морето тя се моли, без стенания и вопли,
в свойте пазви да я стопли?“
„Край морето“ от Лорис Мануелян Продължете да четете Йоана Стоянова
„Обичай нежно.
Като полъха на вятър, като дъждовно утро в есенна гора…
Обичай тихо, с цялата душа!…
Обичането дава. И не чака…“ Продължете да четете Ева Димитрова Събева
„Момчето, което говори с морето
на някакъв странен език,
аз ли бях тогава?“
„Момчето, което говори с морето“ от Недялко Йорданов Продължете да четете Весела Георгиева
Звездата на Фестивала
Велислав Д. Иванов
(из сборника с новела и осем разказа „Средището на лабиринта“) Продължете да четете Велислав Д. Иванов
Действието в този роман се развива през 90-те години на миналия век. Време, достатъчно отдалечено и неизвестно за родените наскоро, но извикващо различни чувства в моето Продължете да четете Д-р Любомир Калудов за „Дом на начинаещи“ от Емануил А. Видински
Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи най-новия си роман „Илюзионистът” на 20 февруари, от 18.00 часа. в Център за съвременно изкуство и библиотека в Бургас. Продължете да четете Недялко Славов ще представи „Илюзионистът“ на 20 февруари в Бургас